Ve své třetí realizaci středně velkých domů na Babě, vile pro sekčního šéfa Ministerstva školství Dr. Huga Zaorálka, vyvrcholilo úsilí Ladislava Žáka o řešení prototypu domu jako samostatné obytné buňky kolektivního domu. V konceptu byla zahrnuta i péče o tělo a ducha – koupelna v patře byla vybavena cvičebním náčiním a vchod měla přímo na sluneční terasu. Přímé spojení velké obytné místnosti v přízemí se zahradou byl počin velmi funkcionalistický a neobvyklý i co se týče výstavby na Babě.
Architekt, malíř, interiérový a nábytkový návrhář, teoretik a pedagog, žák Josefa Gočára na AVU. Při pobytu ve Francii, Německu a Holandsku ho zajímaly funkcionalistické stavby, architektura Bauhausu a holandský racionalismus. Tři výjimečné domy na Babě (Zaorálek, Herain a Čeněk) byly vrcholem jeho funkcionalistické tvorby, kde uplatnil funkcionalistické principy: volný půdorys, rozlehlé pokoje propojené s venkovními terasami, světlé fasády a pásová okna. Patrný je i vliv nautického styl-kajutové ložnice, zaoblené tvary budov a kruhová okna, střechu Herainovy vily završil kapitánským můstkem. Funkcionalistické a puristické byly i jeho interiéry a nábytek. Po názorových neshodách se stavebníky se začal věnovat krajinářské architektuře a urbanismu, shrnul ve spisu Obytná krajina (1947). V socialismu zůstal díky architektovi Frágnerovi pedagogem na architektuře na AVU.
1919-1924
studium malířství na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Karla Krattnera
1924-1927
studium architektury na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Josefa Gočára
1927-1930
vyučoval kreslení na průmyslových školách v Brně a v Plzni
1927-1948
samostatný architekt v Praze
1945-1973
docent zahradní a krajinářské architektury na Akademii výtvarných umění v Praze
Významné realizace
1932 rodinný dům Ludmily a Karla Herainových, rodinný dům Bohumila Čeňka a rodinný dům Huga Zaorálka, Baba, Praha-Dejvice
1932-33
vila Dr. Ing. Miroslava Haina, Praha-Vysočany
1934-35
vila filmového režiséra Martina Friče, Praha-Hodkovičky
přestavba vlastního obytného domu s malými byty, Praha-Letná
1936-37
vila herečky Lídy Baarové, Praha-Dejvice
1946
památník obětem 2. světové války, Ležáky
Rodina Dr. Zaorálka emigrovala do Mnichova po vstupu vojsk v roce 1968. Do jejich vily se nastěhoval tehdejší místopředseda vlády Bohumil Šimon. Ten přistoupil k radikálním úpravám jako například zazdění všech teras a výjimečnou vilu tak znehodnotil.